Blog – Prečo by ste mali zvážiť pridanie batériového úložiska k Vašej fotovoltike?

Prečo by ste mali zvážiť pridanie batériového úložiska k Vašej fotovoltike?

Fotovoltické systémy sú teraz hitom v domácnostiach na Slovensku. Stále viac ľudí hľadá spôsoby, ako šetriť energiu a znižovať náklady. Prečo by ste mali zvážiť pridanie batérie k fotovoltickej súprave? Aké sú skutočné výhody tejto investície?
Batéria je kľúčovým dielom moderných solárnych riešení. Počas slnečných dní ukladá nadbytočnú energiu, ktorú môžete využiť v noci alebo počas zlého počasia. To vám umožní byť takmer nezávislý od distribučnej siete.

Čo získate s fotovoltikou a batériou?

  • Maximálne využitie vyrobenej elektriny.
  • Život v domácnosti takmer nezávislej od elektrickej siete.
  • Možnosť čerpať energiu kedykoľvek.
  • Automatický, bezúdržbový a maximálne nezávislý solárny systém.
  • Spoľahlivosť počas výpadkov siete.
  • Zdravotnú nezávadnosť batérie.

Investícia do batérie zvyšuje energetickú nezávislosť a zabezpečuje prístup k energii aj počas výpadkov elektrickej siete. Maximálna efektivita solárnej energie a možnosť žiť bez obáv o nedostatok energie robia z fotovoltiky s batériou výbornú voľbu pre moderné domácnosti. Navyše pri dvojtarifovom meraní môžete batérie nabíjať v čase nízkej tarify a čerpať z nich energiu v čase vysokej tarify, čím sa efektivita fotovoltiky opäť zvyšuje.

Môžem si uložiť energiu z leta a použiť ju v zime?

Solárny systém s batériou sa používa na vyrovnanie dennej spotreby, nie na dlhodobé použitie. Uložená elektrina v špeciálnej lithium železo fosfátovej batérii pre fotovoltiku sa bežne spotrebuje v ten istý deň alebo v nasledujúcich dňoch. V tomto je veľký rozdiel medzi fyzickou batériou a virtuálnou batériou.

Ako funguje solárna elektráreň s batériou?

Energia zo strechy prúdi cez istiace prvky – jednosmerného rozvádzača DC do meniča, ktorý premieňa jednosmerný (DC) prúd na striedavý (prúd v zásuvke domácností), aby ju mohli domáce spotrebiče okamžite spotrebovať. Menič je zároveň pripojený cez istiace prvky (AC) na hlavný prívod objektu a k fotovoltickej batérií. V prípade, že sa v danom momente vyrobená energia nespotrebovala ukladá sa  prioritne do batérie, z ktorej sa následne využíva el. energia v čase keď fotovoltika nevyrába (neskoro večer, v noci, skoro ráno).

Životnosť batérie pre fotovoltické elektrárne

Batérie pre fotovoltiku predstavujú relatívne veľkú položku v rozpočte celej domácej elektrárne. Určite sa budete zaujímať o to, ako dlho bude batéria „živá“. Výrobca stanovuje záruku na batérie 10 rokov, ale skutočná životnosť je výrazne dlhšia – 15 až 20 rokov. (Preto je veľmi dôležité správne nastavenie meniča, aby sa predĺžila životnosť batérie)

V prípade záujmu o fotovoltiku s batériou volajte na tel. číslo

Vieme pre vás vybaviť aj dotácie!

KONTAKT

Kontaktujte nás.

Získajte ponuku na mieru